[origo] címlap24 órakomment.huvidea[freemail]iWiW

KOMMENT.HU

hirdetés

Orbán és az utca

// 2012 // jan // 03

Tízezrek tiltakoztak az új alaptörvény ellen, miközben az Operaházban a hivatalos ünnepség zajlott. A rendszerváltozás óta Orbán Viktor volt az egyetlen politikus, akinek sosem kellett szembesülnie azzal, hogy az utca ellene fordul. Egészen mostanáig.

Fotó: Pályi Zsófia [origo]

Ajánlat

Az Antall-kormányt alig öt hónappal a megalakulása után máris az utcán próbálták megbuktatni - innentől, vagyis az 1990. októberi taxisblokádtól kezdve a rendszerváltozás utáni Magyarország közéletének szerves részévé vált  az utcai politizálás. Ahogyan normális európai demokráciákban igen gyakori, a Parlament a kormánypártoké, az utca a mindenkori kormányellenes erőké lett. A Bokros-csomag intézkedései ellen diákok tízezrei tartottak emlékezetes tiltakozó demonstrációkat, de a Horn-kormány vége felé már feloszlatott agrártüntetésre is sor került. Bár a szétforgácsolódott jobboldalnak ekkor még csak másodlagos szerep jutott az utcán, Torgyán József így is sok tízezres gyűlésen tüzelhette híveit a szocialisták és a "liberális férgek" ellen. Medgyessy Péternek és Gyurcsány Ferencnek azonban már egy egységesített, szervezett és igen aktív jobboldallal kellett szembenéznie a falakon kívül: Orbán Viktor hívására rendszeresen óriási tömegek jelentek meg a különféle Fidesz-pártgyűléseken és -tüntetéseken. 2006 őszétől ráadásul felbukkantak a baloldal-ellenesség vadhajtásai is, a Kossuth tér hónapokig a "nemzeti radikálisoké" lett, Budapest belvárosában pedig minden egyes nemzeti ünnepen szélsőjobboldali huligánok randalíroztak.

Ezeket a jól ismert történéseket azért érdemes most felidézni, hogy tudatosítsuk azt a nem kevésbé nyilvánvaló tényt, ami mégis csak most vált nagyon sokunk számára világossá: Orbán Viktor volt az egyetlen politikus a rendszerváltozás óta, akinek sosem kellett szembesülnie azzal, hogy az utca ellene fordul. Egészen hétfőig. Mert ha a választásokat el is veszítette, az utcát sosem. 2002-ben úgy bukott meg, hogy közben olyasmit sikerült elérnie, amit sem előtte, sem utána senkinek: négyéves ciklusának végén jelentősen több embert tudott megmozgatni, mint annak kezdetén. A Testnevelési Főiskolán, a Kossuth téri "kétmilliós" nagygyűlésen és a Millenárison ráadásul az ország legelkötelezettebb politikai közössége alakult ki, amely egészen a 2010-es választási győzelemig biztosította a Fidesznek a közterek feletti uralmat.

Az ember hajlamos úgy gondolni a modern tömegdemokráciák politikusaira, mint szívtelen és lelketlen manipulátorokra, akik a tömeggyűléseken mindvégig józanok maradnak, miközben híveiket szuggerálják. Hogy egy-egy ilyen rendezvény tömegélményt csak a tömegnek adhat, a szónoknak nem. Pedig annak a megtapasztalása, hogy valakinek a hívására visszatérően tízezrek mennek azonnal az utcára, és az az élmény, hogy ezek az emberek őszinte lelkesedéssel mind-mind egyetlen nevet skandálnak, senkit nem hagyhat hidegen. De mi történik akkor, ha valaki folyamatosan csak ezt tapasztalja? Ha az utcára csak olyan tömegek vonulnak, akik a riválisokat fütyülik ki, de őt magát soha? Hogyan lehet felfogni azt, ha valaki annak ellenére veszít el választásokat, hogy az "emberek" nagyon látványosan őt akarják, hogy a "haza" vele van, és nem az ellenfelekkel? A politika pszichológiai összetevőit természetesen nem szabad túldimenzionálni - de ugyanígy a racionális tervezés jelentőségét sem, ami sokkal gyakoribb hiba. Az ellenben biztos, hogy hétfőn, illetve korábban december 23-án a magyar miniszterelnök egy teljesen új tapasztalattal gazdagodott, egy olyan élménnyel, amiben több mint két évtizedes politikai pályafutása során még nem volt része.

Ezt a lélektani szempontot már csak azért sem szabad lebecsülni, mert 1990 óta még sosem volt ekkora hatalma egy vezetőnek, sosem dőlt még el ennyi minden egyetlen ember fejében. És most egy olyan Orbán Viktor kapott elég nagy pofont az utcától, aki az elmúlt években egyre látványosabban bezárkózóvá vált. A szóbeszéd szerint a magyar miniszterelnök csak egy szűk körre hallgat, miközben azok a tanácsadói és bizalmasai, akik ellentmondanak, hamar a körön kívül találják magukat. Az országot elsötétített mikrobusszal járja, és egy felcsúti parasztházba elvonulva rendeli magához beosztottjait eligazításokra. A modern kommunikáció eszközeitől (telefon, számítógép és internet) hírhedten idegenkedik, olyannyira, hogy nemrég még saját pártigazgatója és pártjának fiataljai is kigúnyolták, illetve kinevették ezért. A klasszikus tömeggyűléseket és a nyílt szerepléseket, amiben pedig annyi tapasztalata van, az elmúlt egy évben meghökkentően kerülte; a nyilvános fellépéseire rendre válogatott és szűk baráti közönség előtt kerül sor; az ország jövőjéről szóló vízióit és terveit is előszeretettel fejtegeti a Parlament helyett hazai terepen, különféle jobboldali alapítványok és műhelyek rendezvényein. A valaha dinamikusnak, fiatalosnak és a világra nyitottnak tűnő miniszterelnök vonzereje sem maradt természetesen érintetlen ettől a változástól: míg 2002-ben gimnazista fiúk és lányok százai siratták a Fidesz választási vereségét a Millenárison, 2011-ben már 1500-2000 forintért kellett fiatal diákmunkásokat toborozni Orbán Viktor köré a március 15-ei ünnepségre.

A miniszterelnök tehát egy egyre zártabb és mesterségesebb környezetben hozza meg döntéseit, amelyről kritikusai pontosan azt állítják, hogy nem veszi figyelembe a gazdasági és világpolitikai realitásokat. Mintha a külvilág ingerei vagy el sem érnének a miniszterelnökhöz, vagy nem lenne senki, aki segítene neki azokat lehetőleg minél objektívebben mérlegelni. Orbán Viktor 2012. január 2-án is az öncsalásnak és a tudatlanságnak ebben a furcsa burokjában készült megünnepelni, hogy az országot végre teljesen ízlése és akarata szerint alakíthatta át, ám saját szemével kellett látnia és saját fülével kellett hallania, hogy az a tömeg, amelyik kint vár rá, már egyáltalán nem az a tömeg, amelyik őt idáig eljuttatta. Vajon melyik lehetett a félelmetesebb: arra rájönni, hogy az ellenséges és őt szidalmazó tüntetők jelensége számára teljesen ismeretlen, vagy arra, hogy a sorfalat álló rendőröké túlságosan is ismerős?

Persze lehet, hogy még a hétfői kormányellenes tüntetés sokkja sem volt elég, és a miniszterelnök még az után sem akarja megérteni, hogy baj van, hogy már az utca is ellene fordult. De azok a hívei, akiknek a rendőrök azt mondták, "ha arra mennek, szétszedi magukat a tömeg",  minden bizonnyal megértették. Reménykedjünk, talán majd ők végre elmagyarázzák Orbán Viktornak is.

5 komment

A Komment.hu cikkeihez regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Ha még nem regisztrált, tegye meg itt! Mivel a Komment.hu szerkesztősége a hozzászólásokat előzetesen szűri, azok azonnal nem jelennek meg az oldalon. Csak azokat a hozzászólásokat publikáljuk, amelyeket erre érdemesnek tartunk. Moderálási elveinkről részletesen itt olvashat.

Elfelejtett jelszó

5 elod 2012. 01. 04. 11:41

Ezt olvastam nemreg Szalasirol: http://mult-kor.hu/20111223_szalasi_elmeallapota

Szalasi a tengelyhatalmak gyozelmeben bizott akkor is, amikor mar senki sem. Orban az unortodox (= arrogans) politizalasban.

Nem akarom azt sugallni, hogy Orban egy antiszemita hungarista (bar a nemzetvezeto titulust szerintem szivesen felvenne), de a mentalitasbeli parhuzamok Szalasival eleg nyilvanvalonak tunnek.

Hogy a cikkre is reflektaljak: Orban "nem ertesul" arrol, hogy hanyan tuntetnek ellene. Nem ertesul semmirol, ami negativ. Olyan szubjektiv valosagban el, amit a kozteve mutat. Sot, olyanabban!

PS: Erdemes azon is elgondolkodni, milyen lehet >20 evet lehuzni egy politikai "Valo vilagban". Minden nap bekamerazott helyeken jarni, folyamatosan szerepet jatszani. Ez valoszinuleg ki sem birhato ep elmevel.

4 Thor911 2012. 01. 03. 19:09

Ebben a kontextusban felmerül bennem hogy Orbán mit tudhat a valódi magyar helyzetről?
Hisz a netet nem nézi és nem szereti, TV-t nézni alig van ideje és tanácsadói is csak azok lehetnek akik maradéktalanul az ő véleményét osztják!
Magyarán az hogy mi történik 10 millió emberrel azt 1 ember mondja meg 5-10 ember véleménye alapján akik egyrészt bólogatnak minden szavára másrészt populizmusban és agresszíóban még akár rá is licitálnak egymásra miközben önmérsékletük megszünt!
Kicsit a 2. világháború végének bunkerführere jutott eszembe aki már elvesztette realitásérzékét, mindent beáldozott és úgy vallotta hogy ha nem tudnak vele kiemelkedni akkor inkább pusztuljon el a népe is!!
Félek hogy ránk is ez vár...
MNYP beáldozva, MNB pénz ami még védi valamennyire a valutánkat nemsokára beáldozva és a világnak is szeretnénk megmutatni hogy mi nélkülük is simán legyőzünk mindenkit és aki nem azt teszi amit Orbán akar azt akkor is elküldjük ha az segíteni akarna! Még akkor is ha a kisemberek belepusztulnak...

3 Fecni 2012. 01. 03. 18:47

"Persze lehet, hogy még a hétfői kormányellenes tüntetés sokkja sem volt elég, és a miniszterelnök még az után sem akarja megérteni, hogy baj van, hogy már az utca is ellene fordult. De azok a hívei, akiknek a rendőrök azt mondták, "ha arra mennek, szétszedi magukat a tömeg", minden bizonnyal megértették. Reménykedjünk, talán majd ők végre elmagyarázzák Orbán Viktornak is."
Én ebben nem vagyok biztos, komolyan mondom. Elképesztő álomvilágban élnek a fideszesek. Azt hiszik, hogy a kétharmaduk azt jelenti, aminek a nagyvezír kommunikálja: nemzeti együttműködés, ami örökké tart szerinte. A világuk alfája és omegája Orbán. Bármit mond, az nekik szentírás, ő a mannájuk, vagy épp az ópiumuk.

2 Láma 2012. 01. 03. 18:35

Eljött az az idő, amikor a rendvédelmiseket dezertőrnek legyalázó, megbélyegző, lebohócozó Orbán a sorfaluk mögé bújva menekül..! Elég vastag narancsbőr van a képén..! Bizonyára cinikusan és gőgösen jegyzi meg, hogy "így is lehet közlekedni", de eljön az idő, amikor a rendőrök sorfala is szétrebben, nem falaznak a "vezér" bujkálásához..!

1 gubi 2012. 01. 03. 17:15

Orbán Viktor csak azt kapja vissza amit az utóbbi nyolc évben elkövetett! Örülhet, hogy ez az elkeseredett tömeg nem dobált utcaköveket!! Másfél év alatt többet hazudtak mint Gyurcsányék a nyolc év alatt!

A legújabb hozzászólások

nemá! // 2012 // feb // 22

T. rainmen (1) Tudod a Görögök,Olaszok.Spanyolok,Portugálok benne vannak a galeribe és még jó néhányan. Ezeknek az országoknak az ellenzéke nem támadja hátba a saját népét. Tová...

Magyarország Európa új válsággóca (5)
Miskovicz Zsuzsanna // 2012 // feb // 22

Napóleon mondta: A marsallbot mindenkinek a zsebében van születésekor!Amerikában azt mondják, a pénz az utcán hever, csak le kell érte hajolni.Tehetséget, akaratot, szorgalmat, nem...

Gyerekek a futószalagon: köznevelés és szakképzés (136)
kisnati // 2012 // feb // 22

Kedves Molnár Gyula! Milyen arányban áll egy csőben áramló folyadék csőfalra gyakorolt nyomása, a cső átmérőjével? Alaptudás. Mindenkinek kellene tudni, hogy tisztában legyen az...

János vitéz és a kényszerzubbony (9)
solaris79a // 2012 // feb // 22

Harkonen 863: Én igen. Hosszas magyarázat helyett egy szócikk az internetes Kislexikonból (elnézést, de lusta vagyok a Pszichológiai Lexikonból gépelgetni): "Képesség A szemé...

A nyelvtudás, mint erkölcsi és anyagi áldozat (851)
mpolgar // 2012 // feb // 22

Kedves Laszti! Nagyon tudok örülni, hogy az Ön számára egy futballmeccs ilyen értékkel bír. Én is tudnék ennyire lelkesedni, ha az életem minőségét olyan nagyon befolyásolná. ...

Kifosztva és elárulva - Németország a "hatvannyolcasok" szorításában (150)

Hirdetés


RSSHírlevélÍrjon nekünk!ArchívumMédiaajánlatImpresszum
Adatkezelési Szabályzat[origo]OK.huiWiW[freemail]Videa Az [origo] kiadója az Origo Zrt. © Minden jog fenntartva