Egy eltűnt ügyvédnő, egy halk szavú botrányhős milliárdos, aki lagzitévét vezet és államelnök akar lenni. Miért sajnálják a románok, hogy nem loptak időben, meglesz-e a többsége az ellenzéknek és ki ölte meg Elodiát? Rejtélyek a román politikában.
Vészkormányfő a kémtárbólNagy Iván írása
Izzik a tudathasadás MarosvásárhelyenMarius Cosmeanu cikke
Vajon él még Elodia Ghinescu? Nem tudni, pedig évekig ez volt az egyik leggyakrabban feltett kérdés Romániában. Ezt hallottad, ha megálltál egy benzinkútnál, és csöppet sem tűnt bizarrnak, hogy a manele énekesek is elsiratták a nő feltételezett drámáját. Elodia csinos, szép praxisú ügyvédnő volt, mintacsaláddal és titokzatos titkosszolgálati szeretővel. Férje, a bizonyíték hiányában felmentett Cioca pedig rendőr. Elodiát eltűntté nyilvánították, férjét, az első számú gyanúsítottat bizonyíték hiányában felmentették. Az idén parlamenti választások lesznek Romániában. Hogyan kapcsolódik Elodia mindehhez? Később elmagyarázom.
A román aktuálpolitika nagy kérdése, hogy a demokrata-liberálisok ellenzéke, ami a szocialistákból és a liberálisokból áll, eléri-e az 50 százalékot. A matematikát megnehezíti egy új politikai erő megjelenése, amely a felmérésekben 6-9 százalékkal szerepel, így vélhetően bekerül a parlamentbe. Az alakulat A Nép Pártja - Dan Diaconescu nevet viseli. Dan Diaconescu a bukaresti OTV tulajdonosa, körülbelül 30 millió eurós vagyon birtokosa. Halk szavú, nem különösebben szofisztikált, és botrányhős. Egy alig pár napos adatsor szerint a médiában a hetedik leggyakrabban említett romániai férfi. Az utóbbi időszakban két fontos hír volt vele kapcsolatban, az egyik, hogy zsarolásért eljárás indult ellene, a másik, hogy pártjának, amely a nevét viseli, de amelynek nem tagja (sic!) államelnök-jelöltje.
Normális helyzetben Dan Diaconescuról nem kellene tudnunk semmit - írja 2010 nyarán Andrei Plesu, akit kicsit szelídebb, kicsit megértőbb TGM-ként lehetne pozícionálni a magyar olvasók felé. Plesut összegezve Diaconescu legfeljebb egy kültelki csibész intelligenciájával dicsekedhet, meglehetősen hozzávetőleges a viszonya a román nyelvhez, megjelenése és viselkedése a banális és kínos között ingadozik. Tulajdonságok nélküli ember, aki mégis milliomossá és celebritássá válhatott Romániában.
Emberünk Caracalban született 1967-ben, Bukarestben elvégezte a Mehanika egyetemet, a fordulat után újságíró lett, a nyomtatott sajtóban volt közép- és felsővezető, majd némi televíziós tapasztalat után saját csatornát indított, az OTV-t, amely egyesek számára az otthonosság érzetét hozta el, mások számára "kulturális sokkot" jelentett. Szó mi szó, az OTV egy elég nyálkás, tapadós csatorna. Plesu nem esztétizál, ő odáig megy, hogy az OTV annyira alantas, hogy nemzetbiztonsági kérdésként kellene kezelnie a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak.
Az OTV (általában zéró tévének szokták nevezni) sokáig egy kétszobás tömbházlakásban működött, ami jelentősen hozzájárult rendszerellenes mítoszához. Diaconescu tudatosan olcsó díszlettel, lagzi rögzítési technikával dolgozott, hogy ellenpontozza a kereskedelmi csatornák hivalkodását. A csatorna délelőtt átlagos reggeli show-t sugároz, napközben a műsoridőt kiadja különféle produkciós irodáknak, este pedig indul a Dan Diaconescu show, ami addig tart, míg lassan-lassan véget nem ér. A műsor sikerét jelzi, hogy első vonalbeli politikusok is frekventálják. Traian Basescu és Dan Diaconescu között a következő beszélgetés zajlott le, élőben: - Elnök úr, megcsalta valaha is a feleségét? - Szerkesztő úr, ön szerint melyik hölgy a legcsinosabb a munkatársai közül? Hogy kell elképzelni egy átlagos show-t?
Az OTV egy mindössze háromsoros hírügynökségi hír továbbgondolásával robbant be. A hír arról számolt be, hogy Elodia eltűnt. 2008-2009 között Dan Diaconescu éjszakai talk show-i összesen 239 alkalommal foglalkoztak az üggyel, a csatorna riporterei nyomozásokat improvizáltak, az Elodia-ügy szereplői pedig valóságos sztárokká váltak. Sztárokká, akik ratinget hoztak, pénzbe nem kerültek. Diaconescu mindig ügyelt arra, hogy az ügyben újabb és újabb incidensek legyenek, de ha nem volt jobb ötlete, megtáncoltatta azokat a meghívottakat, akik éppen a stúdióban voltak. Ha kellett, a riportere az iskolában zaklatta Elodia lányát, de hajlandó volt egy hullazsákot is élőben kibontani, hogy aztán kiderüljön, nem Elodia vagy más van benne, hanem egy gumibaba. Az Elodia sagával Diaconescu nagyon ráérzett valamire. A késő esti intervallumban, egy ideig legalábbis a negyedik legnézettebb romániai televízióvá avanzsálta az OTV-t, és ezáltal behozta a nagy hirdetőket is - korábban az OTV-n kis cégek dilettáns reklámjai mentek.
A cikk írója egy alkalommal több órát töltött az OTV előtt, amikor Csibi István, a rosszhírű csíkszeredai vállalkozó ügyvédeinek társaságában szerepelt. Egy idő múlva Diaconescu már nem kérdezett semmit, tulajdonképpen átadta meghívottainak az adást. Nem sokkal ez után, nagyon kódolva, de egyértelműen jelezte Csibi, hogy nem örül annak, hogy Diaconescu nem vesz részt a show-ban, és tett egy burkolt utalást arra, hogy nem ezt a fajta műsort vásárolta meg. Erre Diaconescu, aki már nagyon unta az egészet, ismét aktivizálta magát. Azt hiszem, ez a fajta műsoridő-értékesítés is az OTV üzleti modelljének lukratív részét képezi.
Ha Diaconescu annyira középszerű, mint ahogy azt Plesu állítja, mitől lett igazi befolyásoló tényező? Miért van az, hogy a román politikusok már nem "megoldani", hanem használni akarják? A választ ő maga adja meg egy különlegesen érdekfeszítő dokumentumfilmben, amely a román újgazdagokról szól. Alexandru Solomon Kapitalizmus, a titkos receptünk című, etűd elemektől sem mentes alkotása interjúkat tartalmaz gazdag és nagyon gazdag románokkal. Solomon mindegyik alanyának megadta az esélyt arra, hogy a legjobb arcát mutassa. Az anyagban Diaconescu eltöprengő médiasztárként tetszeleg, majd snitt, a háttérben, élő műsorban egy férfi éppen lekurváz egy nőt. Diaconescu verdiktje a következő: a románok megtanulták értékelni a szekusokat. A forradalom utáni évtizedben a szekusokat megvetették, aztán ez megváltozott: tudjátok mit, ezek a szekusok az okos fiúk. Aztán a románok a gazdagok ellen fordultak, törjük be a szélvédőjét, nézzétek meg, milyen villája van... Ez is eltartott néhány évig. Most minden román azt sajnálja, hogy annak idején nem lopott maga is, mert hát a korruptak nem lettek megbüntetve. Vakarják a szemüket, és bánkódnak. Az ország elaludt - zárja helyzetjelentését Diaconescu.
Mi következik ebből? Egy olyan politikai program, amelytől Diaconescu méltán remélhet parlamenti jelenlétet. Vegyük csak az első pár programpontot: 1. Minden vállalkozást indító román állampolgár 20 ezer eurós indulótőkét kap az államtól. 2. Az összes fizetés és nyugdíj emelése. 3. Az összes jelenlegi adó és illeték eltörlése. 4. Egyetlen, jövedelem és magántulajdon után fizetendő adó bevezetése. 5. Az állammal való illegális üzletelésből származó javak elkobozása. (A teljes lista itt.)
Az audiovizuális hatóság rendszeresen bünteti az OTV-t, az utóbbi időben leginkább azért, mert nem kampányidőben kampányoltat A Nép Pártjának. Nem mintha a jelentős büntetések bármit is változtatnának az OTV műsorpolitikáján. A csatorna sugárzási engedélyét fel lehetne függeszteni, amit két dolog is blokkol. Az egyik, hogy kevesen szeretnének választások előtt hőst csinálni Diaconescuból. Továbbá Diaconescu rendelkezik egy pótcsatornával is, a DDTV (Dan Diaconescu TV), amelyen jelenleg olcsón beszerezhető filmeket, rajzfilmeket sugároz. Vagyis van hova visszavonulnia.
Emberünk bizakodó. Már olyan spekulációk is megjelentek, amelyek szerint pártja 20 százalékon áll. Kérdés, hogy azok, akiket megszólít, vagyis a rendszerváltás nagy vesztesei, a szélsőjobbtól a szélsőbalig, vajon tényleg elmennek-e szavazni, vagy inkább távolmaradásukkal tüntetnek. Egy azonban valószínűsíthető: az OTV, kampánycsend ide vagy oda, mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy A Nép Pártjának mozgósítson.
Sziasztok!
Pénzt akarsz keresni rész/másodállásban? (akár diákok is csinálhatják)
A feladatok egyike lenne, a (kis-és...
Nem feltétlen értek egyet a cikk írójával, hogy "lúzerképző". Ez olyan, mintha arra utalna, hogy Ács Ferit kellene ideálként...
Magyar lúzerképző: kihez szólnak a kötelező olvasmányok?
Ez a hozzászólás moderálásra vár:
A hozzászóláshoz be kell lépni!