Hogyan és miért nem lett transzszexuális alelnöke a lengyel parlamentnek?
A lengyel törvényhozás nem írt történelmet február 8-án: nem választotta alelnökévé a világ állítólag egyetlen transzszexuális parlamenti képviselőjét. De az ügy megmutatta nem csak az ottani közélet mély megosztottságát, hanem azt is, hogy magán a kormánypárton belül igazából több párt létezik.
A közvetlen előzmény az, hogy a képviselőház elnöke magának és helyetteseinek jelentős jutalmakat utalt ki. Ezen felháborodott az ellenzéki liberális - sokak szerint populista - Palikot Mozgalom névadó vezetője, Janusz Palikot, és elérte, hogy frakciója vonja meg a bizalmat az általuk delegált alelnöknőtől. Az ismert feminista jogvédő, Wanda Nowicka ugyanis nem tájékoztatta kollégáit a felvett 40 ezer zlotyról (2,8 millió forintról). A képviselőcsoport Anna Grodzkát javasolta utódjának: azt az 59 éves képviselőnőt, aki néhány éve még férfi volt, sőt férj és apa. Egyébként klinikai pszichológus és tv-producer, művelt és ügyesen vitatkozó politikus. Termete, arca, hangja elárulja, hogy nem lánynak született, de ma már mind testileg, mind jogilag nő. Azt mondja: egy ember nemét nem az ivarszervek határozzák meg, hanem az agya és a lelke, ő pedig mindig is nőnek érezte magát, csak soká tartott, amíg le tudta vonni ebből a végleges következtetést.
Jelölése óriási vihart váltott ki. A jobboldali ellenzék, Jaroslaw Kaczynski pártja felháborodott. Azok, akik köszönni sem hajlandók Grodzkának, és "véletlenül" rendszeresen hímnemű szóalakokat használnak vele kapcsolatban, nem tudták elképzelni, hogy "elnök asszonynak" nevezzék. Egyikük, egy jogászprofesszor nő közölte: őt nem érdekli, mi van képviselőtársa személyi igazolványában: attól még nem lesz nő valaki, hogy "összezabál egy csomó hormont és megoperáltatja magát". Ő igenis "egy pasast lát maga előtt", ha Grodzkára néz. A baloldali ellenzék és a Parasztpárt azt mondta: nem szavaznak az alelnökjelöltre, mert nem hajlandók a botrányra vágyó Palikot happeningjében fellépni. Donald Tusk miniszterelnök pártja, a mérsékelt Polgári Platform úgy döntött: nem támogatja Nowicka leváltását, mert nem tartja indokoltnak. Ám ha ő magától lemond, akkor a frakció elfogadja az új jelöltet, mert az alelnöki hely jár a Palikot Mozgalomnak. Nowicka ennek tudatában döntött úgy, hogy nem mond le. Ezért szavazni kellett a leváltásáról, és azt a többség nem fogadta el, vagyis Grodzka megválasztása napirendre sem került.
Véletlen egybeesés, hogy ettől függetlenül is heteken át a szexről vitázott a lengyel parlament és a közvélemény. Nemrég ugyanis elbuktak azok a törvényjavaslatok, amelyekkel rendezni akarták az élettársak jogállását. Különneműekét és egyneműekét egyaránt. Ma már az erősen katolikus hagyományú Lengyelországban is minden ötödik gyerek házasságon kívül jön a világra, a nagyvárosokban pedig sokkal nagyobb ez az arány. Az ilyen férfi-nő párokra is igaz, hogy a jog diszkriminálja őket vagyoni, lakhatási, örökösödési szempontból, és a hétköznapi életben egyaránt. Például ha valakit baleset ér, az élettársnak nem ad felvilágosítást a kórház, ha pedig meghal, nem adják ki neki a holttestet. A meleg és leszbikus párok pedig nem házasodhatnak. A vezető kormánypárt néhány képviselője törvényjavaslatot nyújtott be az élettársi viszonyról, hogy ellensúlyozza a baloldal és a Palikoték által írt, szerintük túl messze menő tervezetet.
Ekkor jött a kínos meglepetés: a kormánypártiak egy része fellázadt, és a parlamenti többség a kormánypárti javaslatot is elutasította már első olvasatban. A Polgári Platform (PO) 206 képviselőjéből 46 mondott nemet saját frakciótársainak, és a javaslat ellen voksolt a mostanában jobbra tolódó koalíciós partner, a Parasztpárt teljes frakciója. Jaroslaw Gowin igazságügyi miniszter a szavazás előtt kijelentette, hogy a tervezet alkotmányellenes, amire a miniszterelnök volt kénytelen riposztozni, hogy ez a miniszter magánvéleménye, a kormány igenis a javaslat mellett áll. Az egyébként nem jogi végzettségű miniszter elnézést kért az eljárásáért - de a véleményét nem vonta vissza -, továbbá saját tervezet elkészítését ígérte.
A Polgári Platform roppant heterogén párt. Egy kicsit olyan, mintha nálunk a régi MDF, az SZDSZ és a KDNP egyes csoportjai fogtak volna össze. Gowin és a többi ultrakonzervatív ugyanúgy a bibliára és a szerintük egyetemes erkölcsi elvekre hivatkozva tiltakozott a melegek jogainak elismerése ellen, mint a katolikus fundamentalista ellenzékiek: csak régi, személyes ellentétek miatt nincsenek egy pártban velük. Rengeteg durva, sértő felszólalás hangzott el az "üres, társadalmilag haszontalan" élettársi kapcsolatokról, a homoszexualitás természetellenességéről és arról, hogy az ilyen kapcsolatok a nemzetet gyengítik. A PO afrikai születésű képviselője leghatározottabb ellenzők közé tartozott. A szemrehányásra, hogy megértőnek kellene lennie, hiszen Európában kisebbséghez tartozik és emiatt érték már atrocitások, azt válaszolta: a két dolognak semmi köze egymáshoz, mert a fekete bőr nem aberráció, de a homoszexualitás az.
Tusk kormányfőnek meg kell gondolnia, hogy mihez kezd pártjával, amelynek fundamentalistái a jobboldali ellenzékkel összefogva néhány hete - a kormány akarata ellenére - kis híján tovább szigorították a már most is kemény abortusztörvényt. Az élettárs-törvény elvetését a püspöki kar ugyan üdvözölte, de a 46 "szakadár" többszázezer tiltakozó e-mailt kapott, a PO támogatása pedig egy friss felmérés szerint, főleg a nagyvárosokban, drasztikusan visszaesett. Hiába gyengült több csoport kiválása miatt a fő ellenfél, Kaczynski pártja, hiába vannak benne vezetési bajok - az ikertestvére után most édesanyját is elveszített magányos pártvezér egyedül próbál irányítani -, egy immár öt és fél éve hatalmon lévő kormánypárt önmagát is fel tudja morzsolni. Főleg ha a gazdaság lendülete is megtorpan: a lengyel 2012 decemberében 10 százalékkal termelt kevesebbet, mint 2011 utolsó hónapjában. Az emberek 2,4 százalékkal kisebb összegért vásároltak, mint az előző karácsony előtt, az idei növekedési kilátást pedig az IMF 2,1 százalékról 1,7 százalékra csökkentette.
Mindehhez társul a koalíciós partner kiszámíthatatlansága. Teljesen érthető tehát, hogy fel-felröppen a hír: Tusk a baloldalt, vagy a valaha tőlük kivált Palikot mozgalmát is bevonná a kormányba. Ezek egyelőre csak pletykák, de az biztos, hogy Tusk megkönnyebbülne, ha konzervatív-liberálisként nem lenne saját pártja ultrakonzervatívjainak a túsza.
Sziasztok!
Pénzt akarsz keresni rész/másodállásban? (akár diákok is csinálhatják)
A feladatok egyike lenne, a (kis-és...
Nem feltétlen értek egyet a cikk írójával, hogy "lúzerképző". Ez olyan, mintha arra utalna, hogy Ács Ferit kellene ideálként...
Magyar lúzerképző: kihez szólnak a kötelező olvasmányok?
Ez a hozzászólás moderálásra vár:
A hozzászóláshoz be kell lépni!